Piercen Hunt

Piercen Hunt of Hartland has been named a second-team Rolex All-American by the AJGA.

BRASELTON, Ga. — Piercen Hunt, whose name has become familiar in junior golf circles in Wisconsin for nearly four years now, is extending his reach.

Hunt, a senior at Hartland Arrowhead, was named Monday as a first-time, second-team Rolex Junior All-American by the American Junior Golf Association. The honor puts the University of Illinois commit among the top 24 junior golfers from around the world, per the AJGA ranking.

Hunt’s golfing highlights from 2019 included:

  • A No. 22 ranking in the Rolex AJGA Rankings.
  • His oral commitment to the University of Illinois.
  • A tie for 10th place at the Sergio and Angela Garcia Foundation Junior Championship presented by Callaway Golf and the AJGA Junior at Victoria Hills.
  • His victory at the Western Junior Championship.
  • Being named Golf Coaches Association of Wisconsin player of the year for the third time.
  • Starting the Wisconsin Cup, which helped raise $30,000 for Leadership Links, a joint effort of the AJGA and the United States Golf Association that helps junior golfers give back to the game.

Introduced by the AJGA in 1978, the Rolex Junior All-America Teams annually recognize the world’s premier junior golfers. The 2019 Rolex Junior All-America Teams are comprised of 48 boys and 48 girls, ages 14 through 19, from 25 states and eight countries, including Australia, Canada, China, Japan, South Korea, United Kingdom, United States and Venezuela.

These young men and women distinguished themselves through outstanding play in 135 national junior golf events, 120 of which were conducted by the AJGA. The teams were determined exclusively through the Rolex AJGA Rankings as of Oct. 15.

Rolex Junior All-Americans have a long history of success. Phil Mickelson, Justin Thomas, Jordan Spieth, Tiger Woods, Rickie Fowler, Brooks Koepka, Lexi Thompson, Anna Nordqvist, Paula Creamer, Morgan Pressel, and Inbee Park are among the many Rolex Junior All-Americans who have gone on to great achievements in college and in the professional ranks.

In 2019, AJGA alumni Henry Shimp and two-time Rolex Junior All-American Miranda Wang clinched the NCAA Division I team championships for Stanford and Duke, respectively. Meanwhile, 2015 first-team Rolex Junior All-American Matthew Wolff won the Division I men’s individual title at Oklahoma State and his first PGA TOUR event, joining Ben Crenshaw and Tiger Woods as the third player to do so. Wolff also earned the 2019 Jack Nicklaus and Fred Haskins Award titles.

On the PGA Tour, Woods — a two-time Rolex Junior Player of the Year — claimed a fifth Masters title and 15th major overall. On Monday in Japan, he also won his 82nd PGA Tour-sanctioned event, tying him with Sam Snead for the most career victories on the PGA Tour.

Koepka, a 2007 Rolex Junior All-American, defended his PGA Championship title wire-to-wire. Thompson, a three-time first team Rolex Junior All-American, sits in the top six of the Rolex Women’s Golf Rankings and the LPGA’s Race to the CME Globe with two top-three major finishes and a 2019 victory.

The 2019 Rolex Junior All-America Teams will be honored Sunday, Nov. 24 during the Rolex Junior All-America Awards Banquet, streamed live from PGA National Resort & Spa in Palm Beach Gardens, Florida. “The Greatest Night in Junior Golf” will also celebrate the achievements of the AJGA’s Scholastic Junior All-America Team and Jerry Cole Sportsmanship Award recipient.

The Rolex Junior All-America Awards Banquet also serves as the official start of Rolex Tournament of Champions week, the first official AJGA event of the 2020 season.

2019 AJGA Rolex Junior All-American Teams

Name Hometown
Boys First team
Canon Claycomb Bowling Green, Kentucky (4)
Connor Creasy Abingdon, Virginia (2)
Jack Heath Charlotte, North Carolina
Bo Jin (China) Encinitas, California (2)
Maxwell Moldovan Uniontown, Ohio
Joseph Pagdin (United Kingdom) Orlando, Florida
Bo Peng (China) Lake Mary, Florida
Brett Roberts Coral Springs, Florida
Vishnu Sadagopan Pearland, Texas
Taehoon Song (South Korea) Buena Park, California
Jackson Van Paris Pinehurst, North Carolina (3)
Karl Vilips (Australia) Wesley Chapel, Florida (4)
Girls First team
Ty Akabane Danville, California (2)
Phoebe Brinker Wilmington, Delaware (2)
Jensen Castle West Columbia, South Carolina
Briana Chacon Whittier, California (2)
Xin (Cindy) Kou (China) La Habra, California (4)
Lucy Li Redwood Shores, California (3)
Brianna Navarrosa San Diego, California (3)
Alexa Pano Lake Worth, Florida (3)
Amanda Sambach Davidson, North Carolina
Yuka Saso Manila, Philippines
Erica Shepherd Greenwood, Indiana (5)
Rose Zhang Irvine, California (4) -
Boys Second team
Aaron Du (China) Sanford, Florida
J. Holland Humphries Austin, Texas (2)
Piercen Hunt Hartland, Wisconsin
Benjamin James Milford, Connecticut
Brian Ma Milpitas, California
Andy Mao Johns Creek, Georgia
Dylan Menante Carlsbad, California (2)
William Moll Houston, Texas (3)
Dawson Ovard Frisco, Texas
Gordon Sargent Birmingham, Alabama (2)
Ian Siebers Bellevue, Washington (2)
Keaton Vo Austin, Texas
Girls Second team
Zoe Antoinette Campos Valencia, California (3)
Sadie Englemann Austin, Texas (4)
Annabell Fuller London, United Kingdom
Sophie Guo (China) Orlando, Florida (3)
Rachel Heck Memphis, Tennessee (5)
Alyssa Montgomery Knoxville, Tennessee (2)
Michaela Morard Huntsville, Alabama (5)
Bohyun Park (South Korea) Farmers Branch, Texas (2)
Catherine Park Irvine, California
Megan Schofill Monticello, Florida (2)
Christine Wang Houston, Texas (2)
Kelly Xu Claremont, California
Boys Honorable Mention
Jake Beber-Frankel Miami, Florida (2)
Trey Bosco Austin, Texas (2)
Stephen Campbell Jr. Richmond, Texas
Kelly Chinn Great Falls, Virginia
You Seong Choi (South Korea) Hacienda Heights, California
Tucker Clark Phoenix, Arizona
George Duangmanee Fairfax, Virginia (2)
Nicholas Dunlap Greer, South Carolina
David Ford Peachtree Corners, Georgia
Nathan Franks Roebuck, South Carolina
Andrew Goodman Norman, Oklahoma
Austin Greaser Vandalia, Ohio (2)
Jonathan Griz Hilton Head Island, South Carolina
Leopoldo Herrera III (Venezuela) Doral, Florida
Andrew Yong. H Jung (South Korea) San Diego, California
Scotty Kennon Bradenton, Florida
Caden McMackin Laguna Beach, California
Yuki Moriyama (Japan) Las Vegas, Nevada
Luke Potter Encinitas, California (2)
Drew Salyers Howard, Ohio
Michael Thorbjornsen Wellesley, Massachusetts (2)
Tyler Wilkes Tampa, Florida
Wells Williams West Point, Mississippi
Alexander Yang Carlsbad, California (2)
Girls Honorable mention
Amari Avery Riverside, California (3)
Sophia Bae Norwood, New Jersey
Hailey Borja Lake Forest, California (2)
Jillian Bourdage Tamarac, Florida
Camille Boyd Yorba Linda, California
Jennifer Cleary Wilmington, Delaware
Macy Fox Austin, Texas (2)
Megha Ganne Holmdel, New Jersey
Melanie Green Medina, New York
Jiarui (Joyce) Jin (China) Encinitas, California (2)
Hailey Jones Dallas, Texas (4)
Rachel Kuehn Asheville, North Carolina (3)
Mackenzie Lee North Little Rock, Arkansas
Faith Low Foster City, California
Kaleiya Romero San Jose, California
Calynne Rosholt Cedar Park, Texas (2)
Brooke Seay Rancho Santa Fe, California (5)
Latanna Stone Riverview, Florida (2)
Kailie Vongsaga Diamond Bar, California (3)
Casey Weidenfeld Pembroke Pines, Florida
Nicole Whiston San Diego, California (3)
Ashley Yun West Covina, California
Yunxuan Zhang (China) Plano, Texas
Emily Zhu Richmond Hill, Ontario, Canada
(Number in parentheses is number of AJGA honors)

More from this Section