Elise Hoven | Lake Arrowhead Invitational | Day 2

Elise Hoven | Lake Arrowhead Invitational | Day 2

Watertown might have been the eighth-seeded in the WIAA Division 1 Waukesha co-op regional, but the Goslings were among the final four teams still standing  Thursday after beating Woodland Conference champion Pewaukee in a playoff for the final sectional berth.

Sophomore Savannah Szalanski, whose round 108 was dropped from Watertown's score in regulation, made a 6-foot putt for bogey on the playoff hole to help the Goslings outlast the Pirates 24-26 on the first extra hole to take the last of fourth sectional berths. Both teams shot 383 in regulation at Broadlands Golf Club.

Watertown coach Mike Wietor told the Watertown Daily Times that four of his five golfers — Evelyn Marchant (93), Sam Suski (98), Marni Wickert (98) and Szalanski (108) — turned in personal best scores to key the team's surge to the sectional.  The Goslings also counted a 94 from No. 1 golfer Andrea Tietz.

“As a team, all the girls played very well and kept their blowup holes to a minimum and kept the ball in play in some very trying conditions,” Wietor told the Daily Times. “They have been improving steadily and finally put it all together at the perfect time.”

Waukesha Catholic Memorial won the regional with a 334 behind medalist Meredith Boos' 72. Hartland Arrowhead (352) and Oconomowoc (357) joined Watertown in advancing to the sectional.

Golfers not on the top four teams who advanced to the sectional individually were: Waterford's Sophia Schoenfeld (84), Natalie Schneider of Waukesha co-op (88), Muskego's Leah Minchk (90) and Pewaukee's Lauren Moran (90).

The Brookfield Central sectional is Monday at 9 a.m. at Wanaki Golf Course in Menomonee Falls.

Waukesha South/North/West Results



WIAA Girls Golf Results

Host School
Waukesha South/North/West

Course
Broadlands Golf Club
North Prairie, WI
Par 72



Team Results
Top four teams advance.

POS
TEAM
SCORE
1
Catholic Memorial
334
2
Arrowhead
352
3
Oconomowoc
357
4
Watertown
383
4
Pewaukee
383
6
Waukesha S/N/W
391
7
Hamilton
398
8
Muskego
404
9
Waterford
419
Team Tiebreaker
Watertown defeated Pewaukee
Details: Watertown wins 24 - 26

Individual Results
** Denotes Individual Qualifier

POS
NAME TEAM NAME
YEAR
TOT
1
Meredith Boos Catholic Memorial
12
72
2
Grace Suter Oconomowoc
12
77
3
Ashley Stanislawski Catholic Memorial
11
78
4
Sophia Schoenfeld** Waterford
11
84
4
Kylie Lanza Arrowhead
11
84
6
Lauren Peterson Arrowhead
10
87
7
Natalie Schneider** Waukesha S/N/W
12
88
8
Katie Westbrook Oconomowoc
9
89
9
Leah Minchk** Muskego
11
90
9
Lauren Moran** Pewaukee
12
90
9
Ellie Kaiser Arrowhead
12
90
9
Claire Kormanik Catholic Memorial
12
90
13
Jada Chang Arrowhead
11
91
14
Kaitlyn Amtmann Arrowhead
9
92
14
Ella Bergman Pewaukee
12
92
16
Evelyn Marchant Watertown
12
93
17
Andrea Tietz Watertown
12
94
17
Alex Nines Catholic Memorial
10
94
19
Maddie Schalig Oconomowoc
11
95
19
Leah Balsbaugh Hamilton
10
95
21
Macie Borgman Oconomowoc
12
96
21
Katherine Gorczany Waukesha S/N/W
12
96
23
Grace Kaderavek Pewaukee
12
97
24
Marni Wickert Watertown
12
98
24
Sammy Suski Watertown
11
98
26
Claire Kelbel Hamilton
10
100
26
Natalie Wendorf Muskego
12
100
28
Kayla Johnson Hamilton
9
101
29
Isabell Gutowski Hamilton
10
102
30
Nora Cerroni Waukesha S/N/W
9
103
30
Allison Church Muskego
11
103
32
Austyn Brock Pewaukee
12
104
32
Lillia Rather Waukesha S/N/W
10
104
34
Anna Grzeszczak Pewaukee
11
105
35
Lydia Thoummavong Hamilton
10
106
35
Audrey Fryda Catholic Memorial
9
106
37
Jayde Pollnow Waterford
12
107
38
Savannah Szalanski Watertown
10
109
39
Audra Hutchins Muskego
11
111
40
Hailey Tryon Waterford
12
112
41
Rachel Vant Waterford
12
116
42
Kila Eckmann Waukesha S/N/W
12
120
43
Paige Westerman Oconomowoc
9
124
44
Abby Stultz Waterford
11
125
45
Lexi Kandzoria Muskego
11
129



Detailed Team Results:

Arrowhead

Coach:
Mike Breaker

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Lauren Peterson
10
5
6
4
4
5
5
4
5
6
44
5
5
5
7
4
6
5
4
2
43
87
2
Ellie Kaiser
12
4
5
7
6
6
6
5
5
4
48
5
5
3
6
5
5
5
4
4
42
90
3
Kylie Lanza
11
5
5
6
3
5
6
4
4
5
43
5
5
4
5
4
4
7
4
3
41
84
4
Jada Chang
11
5
6
5
3
6
7
3
4
4
43
5
6
5
6
5
5
7
4
5
48
91
5
Kaitlyn Amtmann
9
7
6
6
5
5
6
4
4
5
48
5
5
4
6
4
5
6
5
4
44
92

Team Score: 352

Catholic Memorial

Coach:
Steve Plechaty

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Meredith Boos
12
4
5
4
4
4
5
3
4
5
38
4
4
3
5
3
5
5
2
3
34
72
2
Ashley Stanislawski
11
4
5
5
3
5
7
3
4
4
40
5
4
3
6
4
5
6
3
2
38
78
3
Claire Kormanik
12
6
6
5
4
5
7
3
4
6
46
4
5
5
6
5
4
8
3
4
44
90
4
Alex Nines
10
6
9
6
4
5
8
4
4
4
50
5
4
4
6
6
4
7
4
4
44
94
5
Audrey Fryda
9
6
7
7
6
11
7
5
7
5
61
4
4
4
8
5
4
6
6
4
45
106

Team Score: 334

Hamilton

Coach:
Randy Howard

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Kayla Johnson
9
6
6
5
3
6
8
3
6
7
50
5
6
3
6
6
7
8
6
4
51
101
2
Lydia Thoummavong
10
7
6
5
4
5
7
5
9
5
53
8
5
4
9
6
5
7
5
4
53
106
3
Claire Kelbel
10
5
7
5
4
6
8
5
5
5
50
6
6
4
7
7
6
7
4
3
50
100
4
Isabell Gutowski
10
8
8
5
4
6
8
4
5
5
53
5
6
4
7
6
5
7
5
4
49
102
5
Leah Balsbaugh
10
5
8
5
3
6
8
5
5
6
51
5
5
3
6
6
5
7
4
3
44
95

Team Score: 398

Muskego

Coach:
Russ Matzek

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Leah Minchk**
11
5
7
4
3
5
6
5
5
6
46
5
6
5
7
6
4
5
3
3
44
90
2
Natalie Wendorf
12
6
6
7
3
7
7
3
6
7
52
4
5
3
8
6
5
9
4
4
48
100
3
Lexi Kandzoria
11
8
9
9
4
13
10
4
7
7
71
7
6
5
7
7
9
7
6
4
58
129
4
Audra Hutchins
11
6
8
12
6
6
9
6
6
5
64
5
5
3
7
6
4
8
5
4
47
111
5
Allison Church
11
5
9
5
5
6
8
4
5
7
54
5
5
6
7
8
5
6
4
3
49
103

Team Score: 404

Oconomowoc

Coach:
Jason Dahl

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Grace Suter
12
5
5
4
3
4
6
3
4
4
38
4
4
4
6
4
6
5
3
3
39
77
2
Macie Borgman
12
5
8
5
4
5
8
5
6
7
53
5
7
3
6
4
4
5
4
5
43
96
3
Katie Westbrook
9
4
5
6
3
6
6
3
5
6
44
5
6
5
6
4
5
6
5
3
45
89
4
Maddie Schalig
11
5
6
5
4
5
7
3
5
7
47
5
5
4
5
6
6
8
5
4
48
95
5
Paige Westerman
9
9
10
5
4
9
8
5
7
3
60
9
7
4
6
6
8
10
6
8
64
124

Team Score: 357

Pewaukee

Coach:
Neil Scannell

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Ella Bergman
12
8
5
6
3
5
7
3
6
3
46
6
6
4
5
5
6
5
4
5
46
92
2
Lauren Moran**
12
5
6
7
4
4
5
4
4
5
44
5
5
4
6
5
8
6
4
3
46
90
3
Austyn Brock
12
5
6
5
2
6
7
6
6
6
49
6
5
5
10
6
4
8
6
5
55
104
4
Grace Kaderavek
12
7
7
5
4
5
7
5
5
5
50
6
4
4
6
5
8
6
5
3
47
97
5
Anna Grzeszczak
11
8
5
7
5
5
7
4
6
5
52
6
7
5
7
5
6
8
5
4
53
105

Team Score: 383

Waterford

Coach:
Rob Shales

No.
Name
Year
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Sophia Schoenfeld**
11
4
7
5
3
5
4
4
5
4
41
5
4
4
6
5
5
7
4
3
43
84
2
Abby Stultz
11
5
10
7
7
6
10
3
9
6
63
4
6
7
9
8
8
11
4
5
62
125
3
Jayde Pollnow
12
7
7
5
5
6
8
4
7
5
54
5
5
6
6
6
8
6
6
5
53
107
4
Rachel Vant
12
5
7
9
6
8
8
3
6
7
59
7
6
5
7
8
8
8
3
5
57
116
5
Hailey Tryon
12
7
6
6
6
5
6
5
5
5
51
6
4
6
7
12
9
6
6
5
61
112

Team Score: 419

Watertown

Coach:
Michael Wietor

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Andrea Tietz
12
5
6
4
5
4
5
4
4
6
43
5
8
5
6
6
6
6
6
3
51
94
2
Evelyn Marchant
12
6
6
7
5
5
5
4
5
6
49
5
6
4
5
5
5
7
4
3
44
93
3
Sammy Suski
11
7
6
8
4
7
8
3
5
5
53
5
4
4
7
4
5
8
5
3
45
98
4
Savannah Szalanski
10
8
8
4
4
6
11
5
5
5
56
6
6
5
7
7
5
8
4
5
53
109
5
Marni Wickert
12
4
6
8
4
7
7
4
5
6
51
5
5
4
6
6
6
8
4
3
47
98

Team Score: 383

Waukesha S/N/W

Coach:
Adam McDonald

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Natalie Schneider**
12
5
5
6
3
5
7
3
6
4
44
5
5
2
6
6
4
9
4
3
44
88
2
Katherine Gorczany
12
5
6
5
6
5
8
4
6
5
50
5
6
4
6
5
6
5
6
3
46
96
3
Lillia Rather
10
6
4
5
4
6
9
6
6
5
51
7
6
5
5
6
6
7
5
6
53
104
4
Kila Eckmann
12
7
7
7
4
6
9
7
7
5
59
7
6
5
8
7
7
8
6
7
61
120
5
Nora Cerroni
9
6
7
7
3
6
7
3
4
6
49
7
4
4
6
7
5
10
6
5
54
103

Hartford regional

Cedarburg's Elise Hoven (76), Maddie Wilke (84) and Morgan Benskin (87) finished 1-2-3 as the Bulldogs shot 345 at Washington County GC in Hartford and rolled to a 40-stroke victory with a 345 total.

Hartford (385) edged Mequon Homestead (386) for second place. Menomonee Falls (400) grabbed the fourth sectional berth.

Advancing individually were: Sophia Schoenfeld, Waterford (84); Natalie Schneider, Waukesha co-op (88); Leah Minchk, Muskego (90) and Lauren Moran, Pewaukee (90).

Hartford Union Results




WIAA Girls Golf Results

Host School
Hartford Union

Course
Washington County
Hartford, WI
Par 72



Team Results
Top four teams advance.

POS
TEAM
SCORE
1
Cedarburg
345
2
Hartford Union
385
3
Homestead
386
4
Menomonee Falls
400
5
Slinger
423
6
Nicolet
438
6
Germantown
438
8
West Bend West/East
452

Individual Results
** Denotes Individual Qualifier

POS
NAME TEAM NAME
YEAR
TOT
1
Elise Hoven Cedarburg
11
76
2
Maddie Wilke Cedarburg
12
84
3
Morgan Benskin Cedarburg
12
87
4
Chloe Sileno Homestead
11
90
5
Ashley Tarcin Menomonee Falls
12
95
5
Kenna DeRosa Hartford Union
12
95
5
Sophie Christianson Hartford Union
12
95
8
Isa Pierri Nicolet
11
97
8
Lily Pietz Menomonee Falls
10
97
8
Amanda Ruona Hartford Union
12
97
11
McKenna Marotta Homestead
11
98
11
Kate Judd Homestead
9
98
11
Cassidy Fish Cedarburg
10
98
11
Samantha Pendowski Slinger
11
98
11
Chloe Gruszynski Hartford Union
12
98
16
Lexi Timm Homestead
10
100
17
Maddy Getschow Cedarburg
12
102
18
Sophie Packman Nicolet
12
103
18
Hailey Matenaer West Bend West/East
10
103
20
Margaret Scrobel Menomonee Falls
11
104
20
Brooke Sill Hartford Union
12
104
20
Emi Loken Menomonee Falls
12
104
23
Moira Paulus Menomonee Falls
12
105
23
Eleanor Potter Homestead
10
105
25
Madeleine O Keefe Slinger
12
106
25
Anya Rushmer Germantown
11
106
27
Gabi Cox Germantown
10
109
27
Emma Raimer Slinger
9
109
29
Sarah Labinski Slinger
11
110
30
Mya Edwards Germantown
12
111
31
Ashley Minesal West Bend West/East
12
112
31
Alisha Kulkami Germantown
11
112
33
Paige Knodl Germantown
12
113
34
Elise Patten West Bend West/East
12
114
35
Eve Ihlenfeld Slinger
11
115
36
Ella Hardin Nicolet
12
116
37
Ellen Poels Beaver Dam/Wayland Academy
9
120
38
Anika Byrne Nicolet
11
122
39
Rachel Scheid West Bend West/East
12
123
40
Becca Czajkowski West Bend West/East
12
124
41
Angilee Norton Nicolet
12
126
42
Peyton Wietzke Beaver Dam/Wayland Academy
10
143



Detailed Team Results:

Cedarburg

Coach:
Susie Hartfield

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Elise Hoven
11
4
4
5
4
4
3
5
4
5
38
4
5
4
5
3
4
4
5
4
38
76
2
Maddie Wilke
12
3
4
6
5
5
2
10
4
5
44
5
5
4
6
3
4
3
5
5
40
84
3
Morgan Benskin
12
4
7
5
3
5
4
5
4
6
43
4
5
5
6
2
4
4
9
5
44
87
4
Maddy Getschow
12
4
6
8
7
6
5
8
6
5
55
4
5
6
6
3
5
5
7
6
47
102
5
Cassidy Fish
10
6
6
6
3
5
3
8
4
6
47
7
7
7
8
2
5
4
6
5
51
98

Team Score: 345

Germantown

Coach:
Tom Kujawa

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Alisha Kulkami
11
5
5
5
6
6
5
9
6
6
53
7
6
7
7
4
6
9
7
6
59
112
2
Mya Edwards
12
6
5
6
5
6
4
7
5
5
49
6
5
6
7
3
8
11
9
7
62
111
3
Anya Rushmer
11
4
6
6
5
6
5
7
6
8
53
6
4
8
7
4
4
6
7
7
53
106
4
Gabi Cox
10
7
8
6
6
6
4
7
6
7
57
5
5
6
8
4
7
5
6
6
52
109
5
Paige Knodl
12
5
8
7
6
5
4
7
7
7
56
6
7
6
8
4
6
6
8
6
57
113

Team Score: 438

Hartford Union

Coach:
Benjamin Mertens

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Amanda Ruona
12
6
7
6
4
6
4
6
6
6
51
4
6
5
6
3
5
3
7
7
46
97
2
Sophie Christianson
12
5
6
7
4
6
4
5
6
6
49
7
5
6
6
3
5
3
6
5
46
95
3
Kenna DeRosa
12
5
5
5
5
5
5
7
5
5
47
4
4
4
7
4
6
7
7
5
48
95
4
Brooke Sill
12
5
6
5
6
6
5
7
5
6
51
6
6
6
8
4
6
4
7
6
53
104
5
Chloe Gruszynski
12
5
6
7
6
5
5
7
5
5
51
4
5
4
7
4
7
4
6
6
47
98

Team Score: 385

Homestead

Coach:
Wolfgang Recht

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Chloe Sileno
11
4
6
6
4
6
5
7
3
5
46
4
4
5
7
4
5
5
5
5
44
90
2
Eleanor Potter
10
5
6
6
3
9
5
6
7
8
55
7
7
5
7
5
4
5
6
4
50
105
3
McKenna Marotta
11
5
6
6
5
5
5
6
5
7
50
4
4
6
7
5
5
5
6
6
48
98
4
Lexi Timm
10
7
7
6
5
5
4
8
6
5
53
5
5
5
6
5
5
4
7
5
47
100
5
Kate Judd
9
4
6
8
5
5
3
7
5
5
48
5
5
7
8
4
5
4
6
6
50
98

Team Score: 386

Menomonee Falls

Coach:
Tony Pritchard

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Lily Pietz
10
4
5
7
4
7
4
7
5
6
49
7
5
5
8
3
5
4
6
5
48
97
2
Ashley Tarcin
12
5
7
7
3
8
4
7
6
6
53
5
5
5
6
2
6
3
6
4
42
95
3
Moira Paulus
12
6
7
7
5
5
5
7
6
6
54
6
6
5
6
4
6
5
6
7
51
105
4
Margaret Scrobel
11
7
6
7
4
5
4
7
4
7
51
6
5
6
7
4
5
5
10
5
53
104
5
Emi Loken
12
5
7
9
5
6
4
8
6
6
56
4
5
5
6
4
7
6
6
5
48
104

Team Score: 400

Nicolet

Coach:
Mark Magnuson

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Isa Pierri
11
7
6
5
5
6
6
8
6
5
54
4
4
5
7
4
3
5
5
6
43
97
2
Sophie Packman
12
4
7
6
5
6
5
9
6
7
55
5
5
4
6
4
7
5
6
6
48
103
3
Anika Byrne
11
5
7
8
7
9
6
10
4
6
62
5
7
6
10
4
7
6
10
5
60
122
4
Ella Hardin
12
6
8
9
5
5
4
8
5
8
58
6
7
5
10
5
5
5
8
7
58
116
5
Angilee Norton
12
8
8
7
5
7
5
7
9
8
64
5
6
11
10
4
7
5
8
6
62
126

Team Score: 438

Slinger

Coach:
Michael Hamm

No.
Name
Year
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Emma Raimer
9
6
6
9
5
7
8
6
5
7
59
5
7
5
9
3
5
5
6
5
50
109
2
Samantha Pendowski
11
6
5
6
4
5
5
8
5
6
50
5
6
5
6
3
5
5
7
6
48
98
3
Madeleine O Keefe
12
5
6
8
4
7
5
7
5
6
53
5
7
6
7
3
7
6
7
5
53
106
4
Eve Ihlenfeld
11
7
10
8
4
7
5
10
6
6
63
4
6
8
8
4
5
5
6
6
52
115
5
Sarah Labinski
11
6
7
6
5
6
4
7
5
7
53
5
6
6
7
5
8
5
8
7
57
110

Team Score: 423

West Bend West/East

Coach:
Andrea Rodenkirch

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Hailey Matenaer
10
5
7
6
4
7
5
7
5
5
51
6
8
6
6
5
7
4
5
5
52
103
2
Elise Patten
12
7
8
10
5
6
5
8
6
6
61
6
6
6
8
3
5
5
8
6
53
114
3
Ashley Minesal
12
6
7
6
4
6
4
12
5
8
58
4
6
6
10
3
5
4
7
9
54
112
4
Becca Czajkowski
12
8
8
8
4
7
6
12
6
7
66
5
6
9
7
4
6
7
8
6
58
124
5
Rachel Scheid
12
7
7
7
4
9
6
8
6
7
61
6
6
9
8
3
8
8
7
7
62
123

Team Score: 452
Detailed Individual Results

NAME
TEAM NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
Ellen Poels
Beaver Dam/Wayland Academy
9
5
9
12
4
6
9
8
7
7
67
5
7
6
7
4
4
6
8
6
53
120
Peyton Wietzke
Beaver Dam/Wayland Academy
10
7
9
8
4
10
7
10
10
8
73
10
6
8
11
5
7
6
7
10
70
143

Kenosha Tremper regional

Freshman Norah Roberts earned medalist honors with an 81 at Bristol Oaks GC in Bristol as Union Grove placed its four scoring golfers in the top eight as the Broncos (361) rolled to a 61-stroke win over Westosha Central/Somers Shoreland Lutheran at the Kenosha Tremper regional.

Teams played the back nine twice because heavy rains in southern Wisconsin left parts of the front nine unplayable, the Racine Journal Times reported. 

Junior Veronica Parco (89) tied for second, senior Liz Torhorst (90) finished fourth and sophomore Ali Torhorst (101) placed eighth to round out the scoring for Union Grove. Racine Case (430) and Burlington (434) also advanced full teams to the sectional while Kenosha Tremper's Cameron Lee (89), Kenosha Bradford/Ruether's Ava Litkey (95), Wilmot's Emma Schlagenhaft (95) and Kenosha Indian Trail's Brianna Knuth (102) advanced individually.

Kenosha Tremper Results



WIAA Girls Golf Results

Host School
Kenosha Tremper

Course
Bristol Oaks Golf Club
Bristol, WI
Par 72



Team Results
Top four teams advance.

POS
TEAM
SCORE
1
Union Grove
361
2
Westosha Central/Shoreland Lutheran
422
3
Racine Case
430
4
Burlington
434
5
Kenosha Indian Trail
450
6
Kenosha Tremper
477
7
Racine Park
484
8
Kenosha Bradford/Ruether
485

Individual Results
** Denotes Individual Qualifier

POS
NAME TEAM NAME
YEAR
TOT
1
Norah Roberts Union Grove
9
81
2
Cameron Lee** Kenosha Tremper
12
89
2
Veronica Parco Union Grove
11
89
4
Liz Torhorst Union Grove
12
90
5
Elle O Reilly Westosha Central/Shoreland Lutheran
9
94
6
Ava Litkey** Kenosha Bradford/Ruether
9
95
6
Emma Schlagenhaft** Wilmot Union
10
95
8
Ali Torhorst Union Grove
10
101
9
Saige Heelien Burlington
12
102
9
Brianna Knuth** Kenosha Indian Trail
12
102
11
Megan Ketchum Racine Case
12
103
12
Maddie Leonard Racine Case
12
104
13
Bridi Allen Burlington
12
105
13
Abby Luellen Westosha Central/Shoreland Lutheran
12
105
15
Alexis Betker Racine Park
11
106
16
Hanna Dahlk Kenosha Indian Trail
11
108
16
Liza Chiappe Racine Horlick
12
108
18
McKenzie Plitzuweit Burlington
10
110
19
Grace Anderson Westosha Central/Shoreland Lutheran
12
111
19
Maddy Toro Wilmot Union
11
111
19
Brynn Emmons Racine Case
11
111
22
Ella Million Racine Case
10
112
22
Jalyn Warren Westosha Central/Shoreland Lutheran
11
112
24
Carly Lois Westosha Central/Shoreland Lutheran
10
113
25
Sasha Schick Racine Horlick
10
115
26
Serra Brehm Burlington
12
117
27
Mia Prince Kenosha Bradford/Ruether
11
118
27
Emma Del Real Kenosha Indian Trail
12
118
29
Elisabeth Greulich Racine Park
11
119
29
Haley Leadingham Kenosha Tremper
12
119
31
Riley Chizek Union Grove
12
121
32
Harmohini Sidhu Kenosha Indian Trail
11
122
33
Abigail Weiler Burlington
9
123
33
Sophia Evreniadis Racine Park
12
123
35
Corina Davis Racine Case
11
124
36
Madison Kushner Kenosha Tremper
11
127
37
Alyssa Pinzinger Kenosha Bradford/Ruether
12
129
38
Julia Keeran Racine Park
9
136
39
Breanna Witt Kenosha Indian Trail
10
138
40
Josephina Troha Kenosha Tremper
9
142
41
Jenna Hutchings Kenosha Bradford/Ruether
10
143
42
Grace Betker Racine Park
9
144
43
Katie Peltz Kenosha Tremper
11
DQ



Detailed Team Results:

Burlington

Coach:
Nick Schilleman

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Saige Heelien
12
5
6
4
7
6
4
5
7
9
53
6
6
6
3
6
4
5
6
7
49
102
2
Bridi Allen
12
4
7
7
3
8
5
6
6
8
54
4
6
5
3
6
7
6
7
7
51
105
3
McKenzie Plitzuweit
10
5
7
5
4
7
5
6
7
9
55
6
5
8
5
7
5
6
6
7
55
110
4
Serra Brehm
12
6
9
9
5
7
3
7
6
8
60
6
8
7
4
5
6
6
7
8
57
117
5
Abigail Weiler
9
6
11
5
5
5
7
10
8
7
64
7
6
7
4
6
6
8
6
9
59
123

Team Score: 434

Kenosha Bradford/Ruether

Coach:
Gary Vargas

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Ava Litkey**
9
7
7
6
4
5
5
4
5
9
52
4
6
3
3
4
4
6
7
6
43
95
2
Mia Prince
11
6
8
6
5
5
6
8
10
9
63
7
8
5
5
6
5
7
6
6
55
118
3
Alyssa Pinzinger
12
7
10
9
5
5
5
9
7
6
63
7
9
9
4
6
5
7
11
8
66
129
4
Jenna Hutchings
10
10
10
10
6
8
6
8
9
9
76
7
10
8
6
8
6
5
8
9
67
143

Team Score: 485

Kenosha Indian Trail

Coach:
Erik Herbrechtsmeier

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Brianna Knuth**
12
5
9
8
5
4
3
6
4
5
49
5
6
6
4
5
7
6
7
7
53
102
2
Hanna Dahlk
11
7
7
5
4
6
4
8
7
4
52
7
6
7
4
6
3
7
9
7
56
108
3
Breanna Witt
10
8
9
8
6
6
7
8
8
10
70
7
7
9
4
7
6
8
9
11
68
138
4
Emma Del Real
12
7
7
6
5
6
4
9
6
7
57
5
9
6
5
7
6
7
7
9
61
118
5
Harmohini Sidhu
11
6
8
5
4
6
5
6
9
9
58
5
8
5
3
7
6
17
6
7
64
122

Team Score: 450

Kenosha Tremper

Coach:
Nancy Phipps

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Cameron Lee**
12
5
6
6
4
5
4
5
4
7
46
4
5
5
5
4
4
6
6
4
43
89
2
Haley Leadingham
12
7
7
6
5
8
3
8
8
8
60
7
7
6
5
7
6
7
7
7
59
119
3
Katie Peltz
11
-
-
-
-
-
-
-
-
-
DQ
-
-
-
-
-
-
-
-
-
DQ
DQ
4
Madison Kushner
11
8
9
6
5
5
7
6
7
8
61
7
8
8
7
8
7
5
8
8
66
127
5
Josephina Troha
9
9
10
8
8
9
6
9
8
8
75
8
10
9
6
7
6
6
6
9
67
142

Team Score: 477

Racine Case

Coach:
Pete Berry

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Ella Million
10
8
6
6
6
7
6
8
7
8
62
4
6
6
4
5
7
6
5
7
50
112
2
Maddie Leonard
12
6
5
6
5
6
4
7
5
6
50
5
6
5
5
9
5
5
6
8
54
104
3
Megan Ketchum
12
8
7
5
5
5
5
7
5
6
53
7
6
7
4
5
4
4
6
7
50
103
4
Corina Davis
11
7
7
9
4
10
7
7
7
7
65
5
6
7
6
8
5
10
7
5
59
124
5
Brynn Emmons
11
6
9
6
5
8
4
6
6
7
57
6
7
6
6
6
6
5
5
7
54
111

Team Score: 430

Racine Park

Coach:
Greg Nyboe

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Alexis Betker
11
8
9
7
5
5
5
8
4
8
59
5
6
7
4
4
4
6
5
6
47
106
2
Elisabeth Greulich
11
7
8
6
3
4
7
6
7
8
56
6
6
5
5
9
7
9
8
8
63
119
3
Sophia Evreniadis
12
8
8
5
5
8
6
6
9
9
64
7
7
5
6
6
4
10
7
7
59
123
4
Grace Betker
9
6
9
7
7
8
6
8
8
10
69
7
10
9
6
9
7
8
10
9
75
144
5
Julia Keeran
9
6
8
11
4
7
5
9
7
9
66
7
9
8
6
9
5
8
8
10
70
136

Team Score: 484

Union Grove

Coach:
Eric Swanson

No.
Name
Year
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Veronica Parco
11
6
5
5
3
7
5
8
5
5
49
5
6
4
4
5
2
4
4
6
40
89
2
Norah Roberts
9
5
5
4
4
4
4
5
5
4
40
5
5
3
4
5
4
5
5
5
41
81
3
Ali Torhorst
10
8
6
5
5
6
5
5
6
8
54
5
6
5
4
5
4
7
5
6
47
101
4
Liz Torhorst
12
5
6
5
4
6
3
5
7
6
47
3
6
5
5
4
3
5
6
6
43
90
5
Riley Chizek
12
8
8
9
7
6
5
7
7
7
64
6
5
6
6
7
7
7
7
6
57
121

Team Score: 361

Westosha Central/Shoreland Lutheran

Coach:
John Stewart

NO.
NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
1
Elle O Reilly
9
5
7
6
4
5
4
5
6
6
48
6
5
5
3
5
3
5
8
6
46
94
2
Abby Luellen
12
5
7
6
3
6
3
12
6
7
55
5
5
3
6
7
4
6
6
8
50
105
3
Carly Lois
10
6
7
6
5
7
5
8
7
7
58
5
8
6
4
4
5
5
9
9
55
113
4
Jalyn Warren
11
6
8
7
4
5
5
9
6
6
56
7
7
7
5
6
5
7
6
6
56
112
5
Grace Anderson
12
8
7
6
4
6
7
5
9
7
59
6
6
6
5
6
4
5
6
8
52
111

Team Score: 422
Detailed Individual Results

NAME
TEAM NAME
YEAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
OUT
10
11
12
13
14
15
16
17
18
IN
TOT
Emma Schlagenhaft**
Wilmot Union
10
4
6
4
3
5
5
5
5
7
44
7
6
5
4
5
5
6
5
8
51
95
Liza Chiappe
Racine Horlick
12
6
7
7
4
4
5
7
6
9
55
7
7
7
4
4
4
7
6
7
53
108
Maddy Toro
Wilmot Union
11
6
6
8
7
6
4
6
5
7
55
6
5
9
5
5
6
7
6
7
56
111
Sasha Schick
Racine Horlick
10
10
9
6
5
6
5
6
6
7
60
5
7
7
7
5
4
5
6
9
55
115

More News & Features