Mid Am Jack Schultz

Whitefish Bay’s Jack Schultz took medalist honors during USGA Mid-Amateur qualifying at The Legend at Merrill Hills.

Wisconsin golfers will have the honor of striking the first tee shots at both courses being used for stroke-play qualifying Saturday during the first round of the 41st U.S. Mid-Amateur Championship.

41st U.S. Mid-Amateur Championship

WHEN: Saturday, Sept. 10 through Thursday, Sept. 15.

WHERE: Erin Hills in Erin, Wis., and Blue Mound G&CC in Wauwatosa, Wis.

ADMISSION: Free (Free parking is onsite at Erin Hills and at Blue Mound is in the eastern side of the Mayfair Mall parking lot.)

SCHEDULE: Saturday/Sunday – Stroke-play qualifying (Erin Hills/Blue Mound). The field will be cut from 264 competitors to the low 64 for match play. If necessary, a playoff will be conducted to determine the last qualifiers for the match-play draw. Monday – Round of 64 (Erin Hills). Tuesday – Round of 32 and Round of 16 (Erin Hills). Wednesday – Quarterfinals and Semifinals (Erin Hills). Thursday – Championship (36 holes at Erin Hills).

ELIGIBILITY: Open to any amateur golfer who has reached their 25th birthday as of Sept. 10 and whose Handicap Index does not exceed 3.4.

WHAT THE WINNER GETS: A gold medal; custody of the Robert T. Jones Jr. Memorial Trophy for one year; exemption into 2023 U.S. Open at The Los Angeles Country Club; exemptions from qualifying for the next 10 U.S. Mid-Amateurs; exemptions from qualifying for the next two U.S. Amateurs; likely invitation to the 2023 Masters Tournament (must be an amateur).

FAST FACTS: Erin Hills becomes the fifth U.S. Mid-Amateur venue to have previously hosted a U.S. Open, joining Bellerive CC in St. Louis, Cherry Hills CC in Denver, Atlanta Athletic Club and Hazeltine National GC in Chaska, Minn. ... Stroke-play co-host Blue Mound G&CC was the first course in Wisconsin to host a major championship, the 1933 PGA Championship.

MORE INFORMATION: USGA.org

Milwaukee's Jack Schultz will be the first to play off the first tee at Blue Mound Golf & Country Club in Wauwatosa at 6:50 a.m. CDT Saturday when the 36-hole qualifier gets underway. Following him to the tee will be Fond du Lac native Mark Scheibach, a former University of Wisconsin golfer who is now the general manager at The Thermal Club near Palm Springs, Calif. Janesville's Sam Van Galder will hit the first tee shot off the 10th tee at Blue Mound during Saturday's opening round.

Mequon's Nate Colson (No. 1) and Hartland's Ryan Zikeli (No. 10) will do the honors to start play off both sides of the golf course at Erin Hills, which will play host to the match-play portion of the six-day event starting Monday.

Among the other highlights of the qualifying-round pairings:

  • Former Marquette golfer Brandon Cloete, who now lives in Madison and won the qualifier on his home course at Blackhawk Country Club, will tee off at 8:29 a.m. Saturday at Erin Hills.
  • Defending champion Stewart Hagestad will lead the 7:23 a.m. group off No. 1 at Blue Mound.
  • River Falls native Sammy Schmitz, who now lives in Farmington, Minn., will tee off at 8:07 a.m. off No. 10 at Blue Mound.
  • Four-time U.S. Mid-Am champion Nathan Smith of Pittsburgh will lead the 8:18 a.m. group off No. 1 at Blue Mound.
  • John Wright of Oswego, Ill., who also qualified out of Blackhawk CC in Madison, will tee off at 7:34 a.m. off No. 10 at Blue Mound.
  • West Bend native Preston Dembowiak, who now lives in Kernersville, N.C., will tee off at 12:12 p.m. off No. 10 at Blue Mound.

The United States Golf Association announced Monday tee times for the first two rounds of the championship and the yardage/par at which golfers will play the qualifiers at Erin Hills (7,358 yards, par 71) and at Blue Mound Golf & Country Club (6,726 yards, par 70).

The U.S. Mid-Amateur consists of 36 holes of stroke-play qualifying Sept. 10 and 11, after which the 264-player field will be reduced to the low 64 scorers. There will be six rounds of match play at Erin Hills, starting Sept. 12. The quarterfinals and semifinals are slated for Wednesday, Sept. 14. The championship is scheduled to conclude with a 36-hole finale on Thursday, Sept. 15, starting at 7 a.m. CDT.

The U.S. Mid-Amateur champion receives a full exemption into the 2023 U.S. Open Championship.

Saturday and Sunday pairings

All Times CDT 

SATURDAY (Sept. 10), Blue Mound, Hole #1 / SUNDAY (Sept. 11), Erin Hills, Hole #10 

6:50 a.m. / 11:50 a.m. – Jack Schultz, Milwaukee, Wis.; Mark Scheibach, Bermuda Dunes, Calif.; Dillon Humphrey, Lynn Haven, Fla.

7:01 a.m. / 12:01 p.m. – Christian Raynor, Kennesaw, Ga.; Landon Banks, Tualatin, Ore.; Pat Wilson, Andover, N.J.

7:12 a.m. / 12:12 p.m. – Jeffrey Boyan, Westfield, N.C.; Jason Longo, Fairfield, Conn.; Jimmy Ellis, Venetia, Pa.

7:23 a.m. / 12:23 p.m. – Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.; Matthew Naumec, Wilbraham, Mass.; Michael Barbosa, Vero Beach, Fla.

7:34 a.m. / 12:34 p.m. – Scotland Schmidt, San Diego, Calif.; Maxwell Scodro, Lake Forest, Ill.; Taylor Wallner, Oklahoma City, Okla.

7:45 a.m. / 12:45 p.m. – Andrew Sajevic, Omaha, Neb.; Ben Cooley, Phoenixville, Pa.; Davis Womble, Winston-Salem, N.C.

7:56 a.m. / 12:56 p.m. – Matt Buse, Glenview, Ill.; Hugh Foley, Republic of Ireland; Jared Mactas, Woodcliff Lake, N.J.

8:07 a.m. / 1:07 p.m. – Torey Edwards, Long Beach, Calif.; Ryan Greer, Knoxville, Tenn.; John Barone, Dunmore, Pa.

8:18 a.m. / 1:18 p.m. – Nathan Smith, Pittsburgh, Pa.; Broc Haymon, League City, Texas; Austin Gutgsell, Mandeville, La.

8:29 a.m. / 1:29 p.m. – Kyle Downey, Fairport, N.Y.; Nick Ellis, Palm Desert, Calif.; Toby Zeringue, Katy, Texas

8:40 a.m. / 1:40 p.m. – Tyler Hitchner, Tuscaloosa, Ala.; Sandy Vaughan, Seattle, Wash.; Daniel Wittlinger, Truckee, Calif.


SATURDAY (Sept. 10), Blue Mound, Hole #10 / SUNDAY (Sept. 11), Erin Hills, Hole #1

6:50 a.m. / 11:50 a.m. – Sam Van Galder, Janesville, Wis.; Jack Minnick, Lincoln, Neb.; Ryan Eibner, San Diego, Calif.

7:01 a.m. / 12:01 p.m. – Matthew McClean, Republic of Ireland; Kevin Fitzgerald, Riverside, Calif.; Mark Daniel, Cincinnati, Ohio

7:12 a.m. / 12:12 p.m. – Mike O'Donnell, Chico, Calif.; Jack Smith, Knoxville, Tenn.; Matthew Murphy, Winnetka, Ill.

7:23 a.m. / 12:23 p.m. – John Quigley, Sterling Heights, Mich.; Evan Beck, Virginia Beach, Va.; Charles Castellano, Miami, Fla.

7:34 a.m. / 12:34 p.m. – James Leow, Singapore; John Wright, Oswego, Ill.; Lance Goodson, Birmingham, Ala.

7:45 a.m. / 12:45 p.m. – Matthew Cowgill, Weston, Mass.; Michael Castleforte, Hinsdale, Ill.; Craig McCoy, McKinney, Texas

7:56 a.m. / 12:56 p.m. – Bryce Hanstad, Edina, Minn.; Joe Panzeri, Boise, Idaho; Thomas Birdsey, Jupiter, Fla.

8:07 a.m. / 1:07 p.m. – Philip Reale, Hurricane, W.Va.; Sammy Schmitz, Farmington, Minn.; Nick Sharp, Denver, Colo.

8:18 a.m. / 1:18 p.m. – Nicholas Maccario, Haverhill, Mass.; Herving Sanchez, Austin, Texas; Joey Jordan, Richmond, Va.

8:29 a.m. / 1:29 p.m. – Cullen Brasfield, La Quinta, Calif.; Graham Nichols, Jacksonville, Fla.; Matthew Lowe, Farmingdale, N.Y.

8:40 a.m. / 1:40 p.m. – John Humphries, Woodworth, La.; Colby Harwell, San Antonio, Texas; David Easley, Lincoln, Neb.


SATURDAY (Sept. 10), Blue Mound, Hole #1 / SUNDAY (Sept. 11), Erin Hills, Hole #10 

11:50 a.m. / 6:50 a.m. Zack Miller, Towson, Md.; Weston Bell, Piedmont, S.C.; Matthew Rison, Edmond, Okla.

12:01 p.m. / 7:01 a.m. – Christian Quint, Loomis, Calif.; Brian Atkinson, Wilmette, Ill.; Sam Foust, Edina, Minn.

12:12 p.m. / 7:12 a.m. – Sam Jones, New Zealand; Brian Prouty, Tucson, Ariz.; Andrew Jankowski, El Segundo, Calif.

12:23 p.m. / 7:23 a.m. – Joseph Deraney, Tupelo, Miss.; Harvin Groft, Berwick, Maine; Derek Rende, Chattanooga, Tenn.

12:34 p.m. / 7:34 a.m. – Tom Glissmeyer, Denver, Colo.; Michael Eads, Long Beach, Calif.; Blake Barribeau, Brighton, Mich.

12:45 p.m. / 7:45 a.m. – Matt Nicholas, Lake Charles, La.; Timothy Gregg, Bethesda, Md.; Connor Lyon, Canada

12:56 p.m. / 7:56 a.m. – Nelson Dickson, Simpsonville, S.C.; Chip Brooke, Altamonte Springs, Fla.; Chris Kamin, Phoenix, Ariz.

1:07 p.m. / 8:07 a.m. – Joseph Latowski, Port St. Lucie, Fla.; Trent Leon, Fort Worth, Texas; Austin Spicer, Portland, Ore.

1:18 p.m. / 8:18 a.m. – Jason Schultz, Allen, Texas; Alex Turner, Louisville, Ky.; Thomas DeMarco, Canada

1:29 p.m. / 8:29 a.m. – Scott Turner, Stuart, Fla.; Christophe de Grancey, France; Bill Williamson, Cincinnati, Ohio

1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Nate McCoy, Ankeny, Iowa; Jeremy Gearhart, Atascadero, Calif.; Jack Garswood, Canada


SATURDAY (Sept. 10), Blue Mound, Hole #10 / SUNDAY (Sept. 11), Erin Hills, Hole #1

11:50 a.m. / 6:50 a.m. – PJ Acierno, Flourtown, Pa.; Connor Campbell, Orange, Calif.; Derrek Klimek, Ada, Mich.

12:01 p.m. / 7:01 a.m. – Kevin Grady, Catonsville, Md.; Adam Baxter, Anchorage, Alaska; Nick Nosewicz, Aurora, Colo.

12:12 p.m. / 7:12 a.m. – Geoffrey Cooper, Erdenheim, Pa.; Preston Dembowiak, Kernersville, N.C.; Omar Tejeira, Panama

12:23 p.m. / 7:23 a.m. – Josh Persons, Fargo, N.D.; Joseph Gullion, The Woodlands, Texas; Matt Cooper, Memphis, Tenn.

12:34 p.m. / 7:34 a.m. – Alexander Kim, Conshohocken, Pa.; Bobby Massa, Dallas, Texas; Ryan Gabel, Beacon, N.Y.

12:45 p.m. / 7:45 a.m. – Evan Cocke, Hunt Valley, Md.; Mitchell Ford, Little Rock, Ark.; Stephen Hale, Bakersfield, Calif.

12:56 p.m. / 7:56 a.m. – Derek Dalziel, Canada; Olof Bengtsson, Sweden; Jeffrey Butler, El Dorado Hills, Calif.

1:07 p.m. / 8:07 a.m. – Harrison Vance, Blythewood, S.C.; Taylor Thompson, Louisville, Ky.; Todd Eaker, Lawrenceville, Ga.

1:18 p.m. / 8:18 a.m. – Diego Munoz de Cote Artigas, Mexico; Bradford Tilley, Easton, Conn.; Sam Weiss, New York, N.Y.

1:29 p.m. / 8:29 a.m. – Robert Newbold, Plymouth, Minn.; Michael Cress, Columbus, Ohio; Jamie Miller, Silver Creek, N.Y.

1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Jeff Frazier, Mechanicsburg, Pa.; Joel Alexander, Florence, Ala.; Nathan Bertsch, Bradenton, Fla.


SATURDAY (Sept. 10), Erin Hills, Hole #1 / SUNDAY (Sept. 11), Blue Mound, Hole #10

6:50 a.m. / 11:50 a.m. – Nathan Colson, Mequon, Wis.; Brett McIntosh, Canada; Jeff Lindo, Swansea, Mass.

7:01 a.m. / 12:01 p.m. – Thomas McCarthy, New York, N.Y.; Stephen Behr Jr., Atlanta, Ga.; Rhett Pooley, Babson Park, Fla.

7:12 a.m. / 12:12 p.m. – Felix Dominguez, Venezuela; Garett Wagner, Brentwood, Calif.; Max Rosenthal, Columbus, Ohio

7:23 a.m. / 12:23 p.m. – Tim Novic, Pittsburgh, Pa.; Brady Eckard, Raleigh, N.C.; Brandon Cissom, Cleveland, Tenn.

7:34 a.m. / 12:34 p.m. – Cameron Crawford, Cedar Hills, Utah; Chuck Spears, Alexandria, La.; Ian Davis, Edmond, Okla.

7:45 a.m. / 12:45 p.m. – Jason Bataille, Bridgewater, N.J.; Mark Acosta, Escondido, Calif.; Sam Jackson, West Columbia, S.C.

7:56 a.m. / 12:56 p.m. – Daniel Connolly, San Francisco, Calif.; Ray Richards, Lake Oswego, Ore.; Creighton Honeck, Bee Cave, Texas

8:07 a.m. / 1:07 p.m. – Toby Ragland, Jacksonville, Fla.; John Sawin, Pebble Beach, Calif.; Alejandro Villavicencio, Guatemala

8:18 a.m. / 1:18 p.m. – Brad Nurski, St. Joseph, Mo.; John Spellerberg, Bennington, Neb.; Vince Kwon, Marlton, N.J.

8:29 a.m. / 1:29 p.m. – Jeffrey Osberg, Bryn Mawr, Pa.; Brandon Cloete, South Africa; Tom Carlson, Sioux Falls, S.D.

8:40 a.m. / 1:40 p.m. – Andrew Bailey, Cleveland, Ohio; David Keenan, Catlin, Ill.; Jack Dukeminier, Beaverton, Ore.


SATURDAY (Sept. 10), Erin Hills, Hole #10 / SUNDAY (Sept. 11), Blue Mound, Hole #1

6:50 a.m. / 11:50 a.m. – Ryan Zikeli, Hartland, Wis.; Seiji Liu, Beverly Hills, Calif.; Wade Boteler, Burlington, N.C.

7:01 a.m. / 12:01 p.m. – Franco Castro, Atlanta, Ga.; Michael Riechmann, Houston, Texas; Jason Steiner, Fort Mill, S.C.

7:12 a.m. / 12:12 p.m. – Michael McCoy, Des Moines, Iowa; Esan Geroux, Novato, Calif.; Shaun Payne, Albuquerque, N.M.

7:23 a.m. / 12:23 p.m. – Austin Schmidt, Tulsa, Okla.; Christopher Wheeler, Addison, Texas; Cesar Abis, Mexico

7:34 a.m. / 12:34 p.m. – Thad Hudgens, Longwood, Fla.; Chester Vandenberg, Martin, Mich.; Dalton Melnyk, Atlanta, Ga.

7:45 a.m. / 12:45 p.m. – Marshall Tinsley, Forest, Va.; KC Matkaitis, Oak Lawn, Ill.; Michael Morrow, Oxford, Miss.

7:56 a.m. / 12:56 p.m. – Casey Schrader, Chagrin Falls, Ohio; Drew Evans, Dallas, Texas; Scott Harvey, Greensboro, N.C.

8:07 a.m. / 1:07 p.m. – James Salter, Auburn, Ala.; Casey Carnes, San Antonio, Texas; David Lebowitz, Santa Monica, Calif.

8:18 a.m. / 1:18 p.m. – Freddie Janneck, Fort Worth, Texas; Matthew Kilgo, Charlotte, N.C.; Scott Shingler, Haymarket, Va.

8:29 a.m. / 1:29 p.m. – Shaun Helmle, Seabrook, Texas; Sam Marley, Centennial, Colo.; Mark Costanza, Morristown, N.J.

8:40 a.m. / 1:40 p.m. – Alex Ellis, Austin, Texas; Jon Weiss Jr., Florence, S.C.; Harry Bolton, Austria


SATURDAY (Sept. 10), Erin Hills, Hole #1 / SUNDAY (Sept. 11), Blue Mound, Hole #10

11:50 a.m. / 6:50 a.m. – Benjamin Day, Cheshire, Conn.; Kory Bowman, Springfield, Mo.; Raymond Floyd, Tunbridge, Vt.

12:01 p.m. / 7:01 a.m. – Robert Mitchell, Salt Lake City, Utah; Taylor Durham, Canada; Seth Jainchill, Wethersfield, Conn.

12:12 p.m. / 7:12 a.m. – Yaroslav Merkulov, Rochester, N.Y.; William Aycock, The Woodlands, Texas; Patrick Jorgensen, Marina, Calif.

12:23 p.m. / 7:23 a.m. – Gregor Orlando, Haverford, Pa.; Derek Barribeau, Royal Oak, Mich.; Michael Becker, Clayton, Mo.

12:34 p.m. / 7:34 a.m. – Gerod Black, Edmond, Okla.; Tim Dillon, Charlotte, N.C.; Jeronimo Esteve, Puerto Rico

12:45 p.m. / 7:45 a.m. – Ryan Gutowski, Akron, Ohio; John Reid, Orem, Utah; David Gibson, Lexington, S.C.

12:56 p.m. / 7:56 a.m. – Tony Soerries, Montgomery, Texas; Doug Clapp, Manomet, Mass.; Ryan Coughlin, Rye, N.Y.

1:07 p.m. / 8:07 a.m. – Josh Dupont, Chicago, Ill.; Bradford Valois, Warwick, R.I.; Chad Wilfong, Charlotte, N.C.

1:18 p.m. / 8:18 a.m. – Jesse Rhymes, Copperas Cove, Texas; Cody Paladino, West Hartford, Conn.; Devon Horne, Hendersonville, N.C.

1:29 p.m. / 8:29 a.m. – Osborn Theam, Jacksonville, Fla.; Hayes Brown, Charlotte, N.C.; Nicolas Donaldson, Argentina

1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Cole Isban, Charlotte, N.C.; Kevin O'Brien, Philadelphia, Pa.; Andrew Paysse, Temple, Texas


SATURDAY (Sept. 10), Erin Hills, Hole #10 / SUNDAY (Sept. 11), Blue Mound, Hole #1

11:50 a.m. / 6:50 a.m. – Jake Shuman, Boston, Mass.; Ryan Sullivan, Arnold, Mo.; Rosario Falzone, Nashville, Tenn.

12:01 p.m. / 7:01 a.m. – Brett Boner, Charlotte, N.C.; Travis Woolf, Fort Worth, Texas; John Ramsey, Glenview, Ill.

12:12 p.m. / 7:12 a.m. – Chris Dukeminier, Portland, Ore.; Ty Zebrowski, Verona, N.J.; Scott Lamb, Chicago, Ill.

12:23 p.m. / 7:23 a.m. – Christian Sease, Mt. Pleasant, S.C.; Max Tylke, Rosemount, Minn.; Michael Canfield, Coralville, Iowa

12:34 p.m. / 7:34 a.m. – Sean Marks, Charlotte, N.C.; Chadd Slutzky, Deer Park, Ill.; Brad Knight, Sarasota, Fla.

12:45 p.m. / 7:45 a.m. – Jimmy Castles, Cupertino, Calif.; Ben Fuqua, Lexington, Ky.; Chase Blaich, Defuniak Springs, Fla.

12:56 p.m. / 7:56 a.m. – Chris Smith, New Albany, Ind.; Andrew Romano, Buffalo, N.Y.; Miguel Ordonez, Panama

1:07 p.m. / 8:07 a.m. – Christopher Anderson, Maitland, Fla.; Joseph Kinney, Leawood, Kan.; Matt Parziale, Brockton, Mass.

1:18 p.m. / 8:18 a.m. – Kenny Cook, Noblesville, Ind.; Ryan Plitz, Phoenix, Ariz.; David Combs, West Des Moines, Iowa

1:29 p.m. / 8:29 a.m. – Lukas Michel, Austria; Chris Thayer, Golden, Colo.; James Milam, Bethesda, Md.

1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Michael Anderson, Northville, Mich.; Chris Cassetta, High Point, N.C.; Kurt Watkins, Phoenix, Ariz.

rob@killarneygolfmedia.com

Rob started covering the state's golf scene in 1987 at the Wisconsin State Journal in Madison. He joined Killarney Golf Media in 2015 and helped develop Wisconsin.Golf's extensive coverage of junior, high school, college, amateur and pro golf.

More from this Section